Malzeme İhtiyaç Planlaması (MRP), bilgisayar tabanlı bir üretim planlama ve envanter kontrol sistemidir. MRP hem üretim planlama hem de stok kontrolü ile ilgilidir.

Gerektiğinde gerekli hammaddelerin mevcut olduğundan emin olmak için yeterli stok seviyelerini korumaya çalışan bir malzeme kontrol sistemidir. 

Bir MRP sisteminin ana hedefleri şunlardır:

1. Planlanan, üretim ve müşteri teslimatı için malzeme, bileşen ve ürünlerin mevcudiyetini sağlayın 
2. Mümkün olan en düşük stok seviyesini koruyun 
3. Üretim süreçlerini, teslimat şartlarını ve satın alma faaliyetlerini planlayın

MRP, özellikle birçok parça ve alt montaj grubunun talebinin, harici talepleri karşılayan öğelerin taleplerine bağlı olduğu imalat ortamları için uygundur.

Siparişleri Yönetme

Her ürün için, siparişler ve talep tahminleri, üretilecek miktarı belirler. Üretilecek miktar belirlendikten sonra, gereken hammadde miktarları hesaplanır. 

Bir MRP sisteminin üç ana girdisi vardır. Bunlar;

  • Ana Üretim Planlama (Çizelgeleme)
  • Üretim Reçetesi (Ürün Ağacı)
  • Stok Yönetimi (Stok Miktar Takibi)

Bu temel bileşenler olmadan MRP sistemi çalışamaz.

Ana Üretim Planlama

Son ürünlere olan talep birkaç zaman dilimi boyunca planlanır ve ana üretim programına (MPS) kaydedilir. Ana üretim programı, her bir maddenin ne kadar istendiğini ve ne zaman istendiğini ifade eder.

MPS, son kalemler, emniyet stoğu gereksinimleri ve iç siparişler için tahminlerden ve müşteri siparişlerinden geliştirilmiştir. MRP, son öğeler için ana çizelgeyi alır ve onu zaman aşamalı bileşen gereksinimlerine dönüştürür.

Üretim Reçetesi (Ürün Ağacı)

Üretim -(BOM) olarak da bilinen- ürün bileşenlerini içeren kayıtları, son ürün üretmek için gereken her ürün veya montaj hakkında bilgi içerir. Parça numarası, açıklama, montaj başına miktar, bir sonraki daha yüksek montaj, teslim süreleri ve bitiş öğesi başına miktar gibi her bir öğe hakkında bilgi bulunmalıdır.

Stok Yönetimi (Stok Miktar Takibi)

Stok Yönetimi , eldeki stok ve planlanan siparişler dahil olmak üzere depolardaki tüm stokların miktar durumunu içerir. Bu miktarlar, kayıt bütünlüğünü korumak için her bir sipariş, ödeme veya iade ile belgelendirilerek güncel tutulmalıdır.

MRP, ana üretim programından belirlenir ve ürün ağacı sayesinde brüt hammadde gereksinimlerini hesaplar. 

Fabrika üretim planlama ve takip süreçlerini Aaro Üretim Programı ile dilediğiniz yerden yönetebilirsiniz.

Open chat