İade faturası, müşteri tarafından satın alınan bir ürünün, satıcıya iadesi halinde düzenlenen bir faturadır.

Müşteri, satın aldığı malların tamamını veya bir kısmını iade edebilir. İade faturası, iade edilen ürün ve miktarlar baz alınarak hazırlanır.

İade Faturası Nedir?

İade faturası, müşteri tarafından satın alınan bir ürünün, satıcıya iadesi halinde düzenlenen bir faturadır.

İade faturası düzenlerken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

– Faturanın görünür bir yerinde “İade Faturasıdır” ibaresi yer almalıdır.
– İade edilen mal miktarı, satıcı tarafından müşteriye satılan mal miktarından fazla olmamalıdır.
– Satış faturasının kesildiği koçan ile kesilebilir.
– İade faturasındaki mal bedelinin satın alma yapılırken kesilen faturadaki mal fiyatıyla aynı olması gerekir. Yani ürün hangi fiyattan alındı ise aynı fiyattan iade edilir. Eğer faturanın tamamı değil de bir kısmı iade ediliyorsa satış faturasındaki birim fiyatına bakılır ve iade edilecek miktar ile çarpılarak iade faturası oluşturulur. İade işleminde kâr veya zarar söz konusu olamaz.
– Satış faturasındaki tüm şartlar iade faturasındakilerle aynı olmalıdır.


İade faturasına irsaliye kesilir mi?

Evet. Sevk irsaliyesi, nakliye işlemlerinde zorunludur. Satış işleminde olduğu gibi iade sebebiyle yapılan sevkiyatlar için de sevk irsaliyesi kesilmelidir.

İade faturasi kaç gün içinde kesilir?

İade faturası için zaman sınırı bulunmamaktadır. Bu konu, bazen faturaya itiraz süresi olan 8 günlük süre ile karıştırılmaktadır. “Faturaya itiraz” ile “iade faturası” birbirinden farklı uygulamalardır.

İade faturası kaşe nereye basılır?

İade faturasının açık ya da kapalı fatura olarak kesilmesi tamamen müşteri ile satıcı arasındaki ticari teamüllere bağlıdır. Bu sebeple faturanın altına veya üst kısmına basılır diye bir kural yoktur.

İade faturası açık fatura mı kapalı fatura mı kesilir?

İade faturasının açık ya da kapalı fatura olarak kesilmesi tamamen müşteri ile satıcı arasındaki ticari teamüllere bağlıdır.

İade faturasını satıcı mı keser alıcı mı?

İade faturası müşteri tarafından , satıcıya yönelik olarak oluşturulur.

Elle iade faturası nasıl kesilir?

Bilgisayar ve yazıcı yardımıyla kesilen iade faturasından bir farkı bulunmamaktadır.

E-fatura’da iade faturası nasıl düzenlenir?

E-fatura’da iade faturası düzenleyebilmek için Temel Fatura senaryosu seçilmeli ve fatura tipi olarak İADE seçilmelidir. Ticari fatura senaryosunda iade tipi bulunmamaktadır.

E-arşiv’de iade faturası nasıl düzenlenir?

E-arşiv’de iade faturası düzenleyebilmek için İADE seçilmelidir. Ticari fatura senaryosunda iade tipi bulunmamaktadır.

E-fatura’da tevkifatlı iade faturası hangi tipte kesilir?

Temel fatura senaryosu ve İADE tipi seçilmelidir. Normal şartlarda , e-fatura’da tevkifat içeren kalem bulunuyorsa, tevkifat tipinde kesilir fakat iade işlemlerinde bu kural devre dışı kalmaktadır.

E-fatura’da istisna içeren iade faturası nasıl kesilir?

Temel fatura senaryosu ve İADE tipi seçilmelidir. Normal şartlarda , e-fatura’da istisna içeren kalem bulunuyorsa, istisna tipinde faturalandırılır fakat iade işlemlerinde bu kural devre dışı kalmaktadır.

İade faturası muhasebe programı kaydı nasıl yapılır?

Satın alınan ürünü iade etmek için alıştan iade faturası kesilmelidir. Sattığınız ürün için ,tarafınıza iade faturası gelmiş ise, satıştan iade faturası oluşturulmalıdır. Aaro muhasebe programı, stokta tanımlı muhasebe kodunu, hareketin türü ile eşleştirerek, yevmiye(genel muhasebe) kaydının hangi kodlara atılacağına otomatik karar verir.

Satış İade Faturası muhasebe kaydı hangi muhasebe hesap koduna kaydedilir?

Satış faturası muhasebe kaydı 600 nolu hesap koduna atılırken, satıştan iade faturası muhasebe kaydı, 610 nolu hesap koduna aktarılır.

Alış İade Faturası muhasebe kaydı hangi muhasebe hesap koduna kaydedilir?

Alış faturası muhasebe kaydı 153 nolu hesap koduna atılır ve aynı şekilde alıştan iade faturası muhasebe kaydı da 153 nolu hesap koduna aktarılır.


Aaro Fatura Programı

satis-iade-faturasi
Satış İade Faturası

Aaro ile tüm fatura türlerinde fatura oluşturabilir, yazdırabilir ve muhasebe kayıtlarını takip edebilirsiniz. Detaylı bilgi için https://www.aaro.com.tr/fatura-programi-fatura-kes-yazdir adresini ziyaret edebilirsiniz.


Proforma Fatura

Proforma Fatura Nedir Nasıl Oluşturulur?
Proforma Fatura Nedir?